Kategorie
Uncategorized

Przegląd męskich płaszczy

W dzisiejszych czasach wydaje się, że większość z Nas chce wyglądać modnie. Żyjemy w świecie obrazów. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne dlatego staramy się dobierać stylizację do naszego samopoczucia, do panującej pogody na zewnątrz lub do jakiś ważnych dla Nas wydarzeń. To czym się kierujemy zakupując ubrania jest spowodowane naszym charakterem, naszymi wyobrażeniami o samych sobie. Każdy z Nas podąża za nowymi trendami a te natomiast stale się zmieniają z sezonu na sezon. Kiedy robi się chłodniej staramy się zapełnić naszą szafę dostosowując się do aktualnej pory roku. W ostatnich latach coraz bardziej popularniejsze stały się okrycia a przede wszystkim płaszcze. Tworzone są coraz modniejsze wzory. Eksperymentuje się z dodatkami tkanin oraz z kolorami.
Wybór odpowiedniego męskiego płaszcza na jesień 2020 to nie lada wyzwanie, bo i wybór nie jest mały. W sklepach dostępne są zarówno eleganckie płaszcze długie i krótkie, męskie parki na jesień czy płaszcze przeciwdeszczowe. Jedynie kolory na jesień 2020 nie przysparzają dylematów – do wyboru są przede wszystkim czerń, szarości, granaty i zielone płaszcze jesienne. Rzadziej trafić można na czerwone płaszcze męskie, choć i to jest możliwe jesienią 2020. Do mody powracają okrycia dwurzędowe, zazwyczaj płaszcze dwurzędowe są dłuższymi okryciami. Zaletą długich płaszczy jest fakt, że będzie Nam trochę w nich cieplej ze względu na to, że będą zakrywać lędźwie w całości natomiast minusem będzie to, że trudniej jest poruszać się w takim płaszczu chyba, że postawimy na styl odkryty zakładając pod płaszcz marynarkę lub grubszy sweter/golf. Pomimo tego, że długie płaszcze męskie są w tym sezonie bardzo pożądane to trzeba jednak przyznać, że takie okrycia mogą być mało praktyczne.
Jesienią i zimą trzeba się cieplej ubrać. Największym problemem jest znalezienie odpowiedniego płaszcza do marynarki. Elegancki powinien być raczej klasyczny, bez dodatków modnych w jednym sezonie. Ponadczasowość to jedna z najważniejszych cech eleganckiego płaszcza. Do mierzenia koniecznie trzeba ubrać marynarkę i dopiero wtedy przekonamy się, czy taki płaszcz zbytnio nie krępuje ruchów. Eleganckie męskie płaszcze na jesień i zimę praktycznie zawsze są w ciemnych kolorach – od klasycznej czerni, przez szarości, po granaty. Spotkać można również brązowe męskie płaszcze we wszystkich odcieniach, ewentualnie ciemnozielone. Męskie płaszcze zazwyczaj nie mają widocznych wzorów.
Do aktualnych trendów można zaliczyć różne rodzaje płaszczy. Poniżej przedstawię kilka opcji :
A ) Bosmanka – jest to rodzaj płaszcza należącego do grupy krótszych. Bosmanka wywodzi się z marynarek wojennych, wysoki kołnierz i duże guziki pozwalają rozpinać je w rękawicach. Bosmanka jest wyposażona w boczne kieszenie przez co nie jest konieczne noszenie rękawiczek bo można schować tam w nich dłonie kiedy jest Nam zimno. Rodzaj tego płaszcza będzie należał do formalnych ale i też do casualowych. Bosmanki najczęściej są szyte w postaci dwurzędowej ale nie jest wyłączność. Śmiało możemy założyć pod okrycie marynarkę.
B ) Trencz – płaszcz, który należy do okryć z cienkiego materiału, zazwyczaj będzie to bawełna poliester,. Trencze stosuje się bardziej w okresach jesiennych niż zimowych. Płaszcz ten może należeć do stylu formalnego oraz casualowego. Charakterystycznego dla tego typu płaszcza jest pas, którym może się ,, obwinąć’’ oraz fakt, że jest to płaszcz przeciwdeszczowy.
C ) Prochowiec – Płaszcz którego skład jest zazwyczaj podobny do trencza. Cechami charakterystycznymi są koszulowe kołnierze, kryta plisa, skośne kieszenie.
D) Polo – Płaszcz wykonywany zazwyczaj z naturalnej wielbłądziej wełny najlepszej jakości, najczęściej w kolorze kamelowym. Swoją stylistyką przypomina szlafrok. Często okrycia o takim kroju są dwurzędowymi ( z podwójnymi guzikami ) . Płaszcz można zaliczyć do stylu formalnego ale można go zestawić w stylistyce casualowej. Cechami charakterystycznymi są klapy frakowe oraz nakładane kieszenie z patkami, opcjonalnie z pasem do przywiązywania.
E) Dyplomatka – jeden z najbardziej popularniejszych płaszczy. Dyplomatki są najbardziej formalną opcją jeśli chodzi o okrycia wierzchnie, są jak dobrze skrojony garnitur, który modeluje sylwetkę i podkreśla jej atuty. Dawniej długość dyplomatki sięgała aż do kostek. Obecnie produkuje się trochę krótsze ( do połowy ud ) wtedy są bardziej praktyczniejsze. Dyplomatka doskonale sprawdza się z garniturami, marynarkami, spodniami chino a nawet jeansami jeśli zadbamy o to aby miała pewne nieformalne detale. Dyplomatki możemy mieć dwurzędowe oraz jednorzędowe.

Warto zadać sobie pytanie czego konkretnie oczekujemy. Jeśli chcemy skupić się na bardziej formalnym stylu to Dyplomatka będzie nadawać się idealnie natomiast jeśli zależy Nam na wełnianym płaszczu, który będzie nieco krótszy i praktyczniejszy i który będziemy mogli bez problemu zestawić w stylu casual to najlepszym rozwiązaniem będzie Bosmanka.
W dzisiejszych latach bardzo popularne stało się dodawanie do płaszczy formalnych elementów casual. Mowa tutaj o odpinanych podpinkach. Taki element wprowadzony do każdego rodzaju płaszcza formalnego będzie powodować, że może służyć jako uniwersalny. Warto zwrócić na to uwagę. Taka opcja w okryciach na pewno pomoże Nam w wyborze czegoś co posłuży nam na różne okazje i na lata.